11. listopadu 2014

KRÁLOVNA TEARLINGU

Královna Tearlingu
Erika Johansenová


Nakladatel: YOLI
Počet stran: 432
Rok a měsíc vydání: 10/2014

Anotace: Fascinující fantasy příběh dlouho ztracené královny, její nejisté a nebezpečné cesty na trůn a přátelství i hlubších vztahů, které vznikají, když se temné nadpřirozené síly snaží zničit poslední zbytky dobrých, spravedlivých a věrných.

Tato kniha má nádherný přebal, všude vlnovky, laděna je do tmava s hradem na pozadí. Už to mě celkem nalákalo ke čtení. Když jsem začala, nevím proč, vzpomněla jsem si na knihu Eragon. Kelsea cestuje a je tam naznačena jakási magie, o které však zatím nic nevíme. Zpočátku se vůbec nic nedělo a přitom bylo popsáno hodně stránek. Říkala jsem si, čím to je, že jsem si toho vůbec nevšimla a četla dál? Bylo to tím, že dílo je opravdu dobře napsáno a moc příjemně se čte.

Děj samozřejmě také přijde, ale zatím se neodehrávají žádné velké bitvy, i když se určitě plánují a řekla bych, že nás to pěkně navnadí na další díl. Odehraje se však mnoho menších bitev a všechny jsou napínavé. Dokonce mě bavilo i číst o královnině životě na zámku, není to žádné popíjení kávičky, ale přijímání audiencí. Během celého vyprávění se dozvíme o tom, jak správně vést svou zemi, co je důležité, jak by se správný vůdce měl chovat a na co si dávat pozor. 

Kelsea je velmi příjemná hlavní postava. Je mi sympatická snad vším, zpočátku je trochu zmatená rychlým vhozením do situace, ale musí se s tím co nejdříve poprat. Jejím těžkým úkolem je získat svou gardu, nechce, aby ji poslouchali ze strachu, ale z respektu. Garda je další věc, co se mi moc líbila. Hodně se řeší čest, spravedlnost, věrnost a podobné věci. Je to vážně dobře pojato.

Trochu mi vadilo, že se mi úplně nedostalo vysvětlení pár záležitostí. Zajímavé je, že lidé zde žijí po staru, jako na venkově před staletími, jezdí na koni apod. a přitom se mluví o antikoncepci, drogách a dalších technických a moderních věcech. Zařazením děje do doby si nejsem moc jistá, řekla bych, že se to vyjeví až v dalších dílech, smysl tohoto neseznámení čtenáře se skutečností.

Nad něčím jsem se musela pousmát, jako když se v jedné chvíli mluví o šlechetných vlastnostech a vzápětí je hlavní hrdinka zraněna, hádejte kam? Říznou jí do bradavky, samozřejmě je detailně popsáno, jak jsou ztvrdlé. Podobné lehce ujeté věci jsou zde vícekrát. Nahá žena a popis jejího erotického vzrušení, naprosto se nehodící k popisu probíhajícího magického rituálu. Jinak ale jde o moc příjemnou knihu, kde se člověk i zamyslí, jak by něco podobného řešil on. Cením si naší aktérky, jde o propracovanou, povedenou, sympatickou postavu.

Recenze psána pro web DatabazeKnih.cz

9 komentářů:

 1. Viděla jsem ji v knihkupectví a nějak ji přešla, ale teď rozhodně probudila mou zvědavost :-) Zní to hodně zajímavě!

  OdpovědětVymazat
 2. Knížka by měla být na cestě - snad co nejdřív dojde. Jsem ráda, že se ti líbila, ale i po tvé recenzi stále netuším, co od ní čekat. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Ta obálka vypadá naprosto úchvatně :) Nápad se mi líbí, jen si v tuhle chvíli nejsem jistá, jestli si chci rozečíst další sérii... Tak třeba počkám, až vyjdou i další díly, a pak se na to vrhnu :)

  OdpovědětVymazat
 4. Ta obálka je super :) i děj zní dobře, možná si ji pořídím :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Musím se přidat. :D
  Obálka je opravdu nádherná a děj vypadá taky fajn, určitě si ji přečtu, až se mi dostane do ruky. :)

  OdpovědětVymazat
 6. Knížka vypadá zajímavě. Nevím, jestli je to úplně mé gusto, ale rozhodě mě zaujala. Super recenze! :)

  OdpovědětVymazat
 7. Krásná recenze. Tuto knihu bych si chtěla přečíst. :))

  OdpovědětVymazat
 8. Kamarádka říkala, že ji kniha hodně zklamala, ale podle tebe není vůbec špatná. :) Ráda bych se do knihy pustila

  OdpovědětVymazat
 9. Tuto knihu si asi nepřečtu, ale recenze se ti moc povedla. :-)

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...