15. března 2015

VZDOR

Vzdor (Dilogie Dech 2)
Sarah Crossan


Nakladatel: Baronet
Série: Dech (2.díl)
Počet stran: 280
Rok a měsíc vydání: 11/2014

Anotace: Bea, Alina a Quinn jsou na útěku. Odstartovali povstání a byli nuceni odejít z kapsule, jediného místa, kde je dostatek kyslíku. Bea přišla o rodinu, Alina ztratila domov a Quinn výsadní postavení. Podaří se jim přežít v nebezpečné Divočině? Mohou dokončit revoluci, již začali? V patách jim je mladý voják ze Speciálních jednotek a jejich jedinou šancí je zůstat pohromadě, přestože je okolností nutí se rozdělit. Budoucnost lidstva je v ohrožení a tito čtyři mladí lidé se musí rozhodnout, kde leží jejich loajalita.

Druhý díl dilogie, pokračování Dechu. Vzhledem k tomu, že jsem knížky četla s docela velkým časovým rozestupem, přiznám se, že jsem občas tápala nad souvislostmi, protože nejsou nikde znovu vysvětleny, ani naznačeny, jak občas v pokračujících dílech bývá. Takže určitě doporučuji nejdříve přečíst jedničku, než se pustíte do dvojky.

Kniha je opět nabitá akcí. Provází nás pohledy hlavních hrdinů, protože každý je na jiném místě a řeší jiné věci, přidává to tak na různorodosti a člověk se nestihne nudit, protože na nějaké straně se prostě vždycky něco děje. Navíc autorka použila klasické - utnout vyprávění v nejlepším a dát tam jiného vypravěče, takže čtete dál a dál, abyste se dozvěděli, jak pokračuje hrdina A, ale mezitím vás upoutá hrdina B, takže i když se dočtete o A, chcete ještě B, mezitím se něco přihodí C a je to jasné, máte přečteno, než se nadějete.

Zase jsem se musela podivit nad originalitou nápadu. Vzduch je nedostatkové zboží a dostává se ho pouze bohatým, chudí nemohou běhat, protože by to neudýchali, nemohou cvičit a nijak se fyzicky zdokonalovat. Je to skvěle promyšlené, protože se bojuje a je samozřejmé, že ti, co vyrůstali bez vzduchu, nemají takovou výdrž a překvapivě je to v příběhu zohledněno, což mě mile překvapilo, že je to dystopicky reálné, autorka se drží do detailu toho, co pro svůj svět vymyslela.

Co mě překvapilo, je počet obětí v příběhu. Čekala bych klasické žili šťastně až do smrti, případně nějaké závěrečné zakolísání, ale ať to skončí tak či tak, překvapivě ne všichni se toho dočkají. Jako je to určitě pozitivum, že nejde o klasický happy end, ale měla jsem všechny ráda, nebyla jsem připravena nikoho nechat na pospas. Konec knihy jsem četla jedním dechem, je to vážně docela dramatické. Co mě trochu zklamalo je, že mi přišlo, jako by to bylo ukončeno zbytečně rychle. Sice všechno dává smysl, ale je tam ještě potenciál, který by šlo dořešit a rozvinout. Vzhledem k tomu, že se jedná o dilogii, tak se toho bohužel nedočkám, i když bych si to určitě moc ráda přečetla.

Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuju nakladatelství Baronet.

11 komentářů:

 1. Na tuhle dilogii se teprve chystám, ale moc se těším na skvělý čtenářský zážitek :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli je jeste nemas a chystas se, tak prvni dil je ted v Dobrovskem za 59 korun ;)

   Vymazat
 2. Taky se na tyhle knížky teprve chystám, ale hrozně se na ně těším!:))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem rada, ze se tesis, me se takovyhle "prirodni" temata hodne libi a tady v te serii prirodu temer uctivaji, takze presne muj salek :)

   Vymazat
 3. Tuto knihu bych si chtěla přečíst a pokud by se kniha líbila, tak bych pokračovala v této série. Jedno se ale musí nechat, ta obálka je boží :) Jinak samozřejmě pěkná recenze jako vždy :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tohle uz je druhy zaverecny dil, prvni je prave ten Dech. premyslim, ktery dil je lepsi, ale nevim, oba maji neco do sebe, ale ja mam celkove asi radsi zacatek kazde dystopie, kdyz se seznamuju s prostredim. ale verim ze Dech se ti libit bude, ta myslenka placenyho vzduchu je fakt skvela a ze se pak pustis i do Vzdoru :)

   Vymazat
 4. Odpovědi
  1. verim, jak znam tvuj vkus, ze tobe se to libit bude ;)

   Vymazat
 5. Na tuhle knížku jsem se koukala v knihkupectví a vypadala vážně úžasně, bohužel jsem nikde nesehnala první díl, tak si ji asi nepřečtu :-(
  Jinak moc pěkná recenze!!! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na www.knihcentrum.cz mají první díl, tedy Dech, za 50 Kč :) :D + teda poštovné, ale kdyby sis objednala věci nad 500 Kč, poštovné bys měla zadarmo :)
   (asi by mě měli platit za reklamu :D)

   Vymazat
 6. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

  Obchodujte kdekoliv - Váš čas je drahý. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

  Otevřené obchody na eToro - 227,651,647

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...