27. června 2014

BESEDA S VILMOU KADLEČKOVOU

Zúčastnila jsem se besedy s Vilmou Kadlečkovou, co se konala především na téma její knihy Mycelium, ale dozvěděla jsem se toho hodně zajímavého i kolem, o Vilmě i tak nějak o psaní knížek celkově. 


Konečně nějaká akce v Liberci! Bylo jasné, že se musím zúčastnit. Celé se to konalo pod záštitou knihkupectví Jaroslava Fryče a pokud vím, iniciátorem byl tým z Fantasy, za což jim děkuju a doufám, že už plánují další akci.

Besedu zahájila autorka prezentací na představení svého knižního světa, ukázala nám trailer k příběhu a místo autorského čtení jsme měli jedinečnou příležitost být prvními, kdo uslyší část audioknihy Mycelia od OneHotBook.


Co mě zaujalo a co jsem se dozvěděla, o Vilmě Kadlečkové, o Myceliu, o psaní knih?
 • První povídky vytvářela od svých 13ti let.
 • Jak vznikl argenit?
  • každé pořádné slovo musím mít v sobě R
  • další potřebné písmeno je G
  • a to už máme RG :)
 • Dala si od psaní desetiletou pauzu a pak napsala Mycelium. Považuje ho za své životní dílo. Má přes 2000 normostran a myslí si, že nic delšího už asi nenapíše.
 • Potkali jste na veletrhu knihy takovou tu "rohatou příšerku" co nosila ceduli Mycelium? Hádejte, kdo to byl? Ano, správně, mohli jste si rovnou říct o autogram. Super, věnovat se propagaci knihy takovýmto způsobem. Celé to byl autorky nápad a i masku si vyrobila sama.
 • Trailer si také nakreslila sama! Trvalo jí to dva měsíce, ale je to celé její vlastní dílo. No řekněte, kdo z nás by tohle zvládl?
 • Nelze (tedy lze, ale není to rozumné) používat jako časovou osu naši dobu, př.n.l. a n.l., pokud nějak nezmíníme křesťanství, od kterého se to odvíjí, takže doby Mycelia je oproti našemu posunuta. Je skvělé myslet i na takové detaily!
 • Mycelium se původně plánovalo jako šedesáti stránková novelka. A jak to dopadlo? Už vyšly 3 díly, 4. díl Mycelia je v korekturách a 5. se dopisuje. Můžeme se tedy těšit celkově na pětidílnou sérii.
 • Vilma mimo jiné píše i na objednávku. Já třeba vůbec nevěděla, že něco takového existuje. Funguje to prý tak, že vám někdo zadá počet stran a téma, na které máte něco napsat a pak se to vydává v nějakém souboru povídek, jestli jsem to dobře pochopila. 
 • Jak napsat knihu? Vybrat si nějaké téma s emocionálním nábojem a rozpracovat ho logicky.
 • Mycelium = podhoubí, víte jak to funguje ne, vidíte jen nožičku a klobouček, ale jinak houba funguje pod zemí, zjednodušeně. Proč zrovna tento název knihy? Protože nejdůležitější věci se odehrávají v skrytu ... ;)

Co vy, četli jste Mycelium? Nebo něco z dřívější doby? Plánujete si sehnat? Setkali jste se s VK? Pokud ne, určitě doporučuju, bylo to vážně moc milé a příjemné povídání.

7 komentářů:

 1. Knížku jsem zatím nečetl, ale určitě se chystám. A snad se dostanu i k audioknize. Na žádném setkání s autorkou jsem bohužel nebyl. Problém je, že na jihu Čech podobné akce moc nebývají. Alespoň jsem slyšel rozhovor v rádiu Regina což bylo taky moc zajímavé.

  OdpovědětVymazat
 2. AHoj, moc pěkně napsaný článek ;) Na besedě či spíše literárním večeru jsem také byla a musím konstatovat, že to podstatné bylo vyřčeno! ;)
  Karlička

  OdpovědětVymazat
 3. Knížku jsem nečetla, ale doufám, že se k ní někdy dostanu a možná i k audioknize :)

  OdpovědětVymazat
 4. Pěkné shrnutí.
  I když jsem si poněkud sobecky odvodila hlavně to, že - podle vzoru "argenit" - mám zkrátka dokonalé jméno. :-D

  OdpovědětVymazat
 5. Článek je moc pěkně napsaný a přiznám se, že knihu jsem ještě nečetla. :D Každopádně doufám, že se k ní někdy dostanu. :)

  OdpovědětVymazat
 6. Hezký článek. Já jsem četla první dva díly - Jantarové oči a Led pod kůží. A Pád do temnot už tu na mě čeká:) Vůbec se nedivím, že to autorce trvalo takovou dobu než to napsala, má to skvěle vymyšlené a její styl je úžasný (i když dost náročný na čtenářovu pozornost:) a rozhodně není předvídatelná (což mě trochu dráždí, protože absolutně nedokážu odhadnout, kam chce celou sérii dovést:)

  OdpovědětVymazat
 7. Knihu som nečítala ale zaujalo ma tvoje zhrnutie :)
  Pozývam ťa na moju giveaway :)BellesFleurs

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...