9. června 2014

DÍVKA SE SNĚHEM VE VLASECH

Dívka se sněhem ve vlasech - Schulman Ninni 

Nakladatel: Galatea
Počet stran: 344
Rok a měsíc vydání: 04/2014

Anotace: Novinářka Magdalena Hanssonová se po vysilujícím rozvodu přestěhovala se svým šestiletým adoptivním synem Nilsem do rodného Hagforsu, malého města v malebné oblasti Värmlandu. Hledat náměty pro psaní do místních novin jí připadalo jako docela příjemná změna. Pro Magdalenu nebylo snadné vrátit se ke starému životu. Mnozí ji vítají ze zvědavosti, jiní na ni reagují odmítavě či závistivě. Časem řeči utichají a Magdalena si konečně začíná vychutnávat maloměstskou idylu. Ovšem jen do okamžiku, kdy během mimořádně chladné silvestrovské noci zmizí šestnáctiletá Hedda. Celé dny není po dívce ani stopy, policie přešlapuje na místě a Heddiny rodiče propadají zoufalství a ztrácejí veškerou naději. Zatímco dál píše Magdalena články pro městský plátek, cítí účast s rodiči nezvěstné Heddy. A když je později nalezena mladá dívka s průstřelem hlavy, nabízí se otázka: Je to Hedda? Magdalena se rozhodne vyšetřovat na vlastní pěst. Myslela si, že toto odlehlé a klidné místo svého rodného města zná velice dobře, ale ukazuje se, že zde žijí lidé, kteří by udělali cokoliv, aby jejich tajemství zůstalo skryté…

V knize se setkáváme s vícero příběhy. Jedním z nich je příběh Magdaleny. Po rozvodu se se synem přestěhuje do svého rodného města. Z velkoměsta do vesničky, z rozhovorů s celebritami pracuje jako jediná reportérka v místních novinách a řeší velikost masopustních větrníků. Změna nastává, když se na Silvestra ztratí mladá dívka. To je případ pro Magdalenu, musí o tom zjistit co nejvíc. Co se s pohřešovanou Heddou stalo? Podaří se ji zachránit? O to se snaží zdejší policejní tým, z jehož pohledu se rozvíjejí další příběhy v knize. Nahlížíme do jejich životů a jejich rodin. Co je ale spojuje je snaha o vyřešení případu. Jak se něco takového mohlo na absolutně poklidném místě stát? Musí se rychle zjistit, o co jde.

Poslední dobou se rozmáhá hodně obálek, kde vidíme postavu ve stromech. Tady je použito jakési rozostření, což dělá přebal zajímavým. V dáli vidíme ženu v kabátku, jehož barva se v příběhu objeví, takže to ladí s obsahem. Sníh se vyskytuje na všech stránkách knížky, takže rozhodně dobře zvolený obrázek.

Autorka použila novodobou techniku a zařadila ji do příběhu. Několikrát se setkáme s facebookem a "To se mi líbí" "Přidal si vás do přátel" apod. Líbí se mi, že v tom vidím dnešní dobu, není to staré vyprávění, je to tak zasazené do dnešní doby, že se to mohlo klidně odehrát letošní zimu.

Baví mě, jak v mnoha detektivkách najdeme novinářku, která se na vlastní pěst pustí do vyšetřování nějakého zločinu a nasazuje kvůli tomu vlastní život, aby dostala příběh. Škoda, že dnešní novináři nejsou takoví nebo že to takhle asi ani v žurnalistice nefunguje, bylo by to rozhodně zajímavé.

Maloměstské příběhy mají své kouzlo v tom, že se všichni se všemi znají a přitom nezná nikdo nikoho. Na ulici se baví s každým, slaví se společně svátky, pořádají se schůze. Za zavřenými dveřmi jednotlivých domácností se ale odehrává často něco, co by člověk do svých milých a spolehlivých sousedů vůbec neřekl. A to je pak překvapení, když se něco dostane na povrch! 

Co mě trochu mrzelo bylo, že se v knize vyskytlo několik zmínek na něco, co si myslím, že nebylo nakonec vysvětleno. Je možné, že to nebylo důležité nebo že se nad tím máme zamyslet a přijít na to, já jsem to ale neodhalila. Nešlo vážně o nic závažného, co by narušilo můj dojem z knihy, ale teď mi vrtá hlavou, co mi uniklo.

Moc příjemné počtení, často se blížíme odhalení padouchů, ale v poslední vteřině se na něj usměje štěstí a my si musíme ještě pár kapitol počkat. Všude je sníh, stále dál sněží, teplota se pohybuje hodně pod bodem mrazu, staví se iglú a nejdou nastartovat auta. Moc mě bavilo přenést se v těchto vedrech na sever Evropy a trochu se ochladit s napínavou knihou.

Za recenzní výtisk moc děkuju nakladatelství Galatea.

12 komentářů:

 1. na tu knihu mám zálusk už od té doby co vyšla, zbožňují sníh,obzvlášť teď v tomhle nehorázným vedru, pěkná recenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. dekuju :) se snehem naprosty souhlas! ja osobne bych takovy leto klidne zrusila ... O:-)

   Vymazat
 2. Knížka mě zlákala svou krásnou obálkou a pořád po ní pokukuju :) Je fakt, že bych teď v těch vedrech potřebovala trochu chladu, ale momentálně mám asi předetektivkováno a potřebuju si dát pauzu, ale jakmile budu mít zase chuť, tak určitě sáhnu po téhle knížce. A super recenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. děkuju :) obálka je úžasná. četla jsem to před větrákem a ten sníh z příběhu, no chvílema mi byla docela i zima ... :-D určitě se do ní pusť po detektivkové pauze

   Vymazat
 3. Skvělá recenze :) . Myslím, že už jsem to někde psala, ale tuhle knížku prostě chci. :-D ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. takze ted nevim, jestli to chapu dobre, ty tu knizku chces nebo nechces? :-P :-D

   Vymazat
  2. Chci chci! :-D Samozřejmě že chci

   Vymazat
 4. Ja som akurát minule písala recenziu na túto knihu. Bola to moja prvá severská detektívka :D :D A celkom fajn, len zo začiatku som sa do toho akosi nevedela dostať, lebo väčšinou čítam fantasy, YA, NA a tak. A trochu mi aj prekážalo, ako často sa menili tie postavy, ale potom som si zvykla.
  Nejaké veci som vytkla, ale inak to bolo fajn. Dúfam, že bude preložený aj ďalší diel. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak to se k tobe hned podivam, co jsi o ni napsala :)

   Vymazat
  2. Ja som vytkla viac vecí ako ty :D ale mne furt niečo vadí, keby mi nič nevadilo, to by bolo divné :D

   Vymazat
 5. Obállka je skvelá a na práve som čítala úryvok a kniha vyzerá vážne dobre :)

  OdpovědětVymazat
 6. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

  Obchod odkudkoli Čas jsou peníze. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...