25. října 2014

ZŮSTAŇ SE MNOU

Zůstaň se mnou
Gayle Formanová


Nakladatel: YOLI
Počet stran: 184
Rok a měsíc vydání: 08/2014

Anotace: Talentovaná violoncellistka Mia si vždy myslela, že nejtěžším rozhodnutím jejího života bude volba, zda jít za hlasem svého srdce, jenž jí radí zůstat s Adamem, nebo se naplno věnovat druhé osudové lásce – hudbě –, protože to by znamenalo soustředit veškerou energii na studium na prestižní umělecké škole. Jednoho únorového rána se však všechno změní. Když se Mia po děsivé autonehodě probere, nic necítí. Vidí své mrtvé rodiče, těžce zraněného bratra – a nakonec samu sebe. Zatímco její tělo je v kómatu, ona sama může vidět a slyšet vše, co kolem děje. A najednou se musí rozhodovat, zda na tomto světě vlastně chce ještě zůstat, anebo zda o svůj život, který beztak visí na vlásku, bojovat přestane.

Od této knihy jsem měla obrovská očekávání, vzhledem k tomu, jak moc se o ní mluví, všichni ji chválí a všichni u ní brečí. A bohužel, jak to tak bývá, když je očekávání příliš velké, přichází povětšinou zklamání. A tak je tomu i se mnou a touto knihou. 

Neříkám, že byla špatná, to vůbec ne, ale byla obyčejná, žádný očekávaný zázrak nepřišel. Viděla jsem i film a musím říct, že tohle je snad první počin, kdy hodnotím zpracování pro plátna kin lépe než čtenou formu. I když nevím, předlohou jim byl tento příběh, možná v něm viděli víc, než já, možná je chyba ve mě. Každopádně slzy se u mě nekonaly, ani zdaleka. 

Příběh mě zaujal. Obrovský zvrat hned z kraje knihy byl dobrý úvod do děje. Většinu knihy prožíváme v retrospekci a to, že víme, jak vše dopadne, určitě hraje na atmosféru a na city. Myslím si však, že na to, jaký potenciál toto vyprávění mělo, na mě atmosféra nezapůsobila tak, jak mohla. 

Odehraje se několik moc pěkných rozhovorů, často poučných a k zamyšlení. Jako už několikrát zde ale budu přičítat vinu svému věku, kdy tyto knížky a problémy mám už za sebou. Rozhodně bych tedy doporučila dílo pro teen věk, vím, že několik knižních přátel, jejichž názoru si cením, tuto knihu opěvují kudy chodí.

Nesmím zapomenout pochválit obálku, je povedená. Toto je filmová verze, první vydání vyšlo pod Ikarem a jmenovalo se Jestli zůstanu, což mi, po pravdě, přijde lepší název než tento, dává větší smysl. Každopádně přebal je povedenější tady. A další, co nesmím zapomenout, je láska k hudbě, která nás potká na každé druhé stránce. Díky této knize jsem se rozhodla, že se naučím na něco hrát, tak uvidíme.

Recenze psána pro web DatabazeKnih.cz

11 komentářů:

 1. Kočko, já patřím k těm, kterým se knížka líbila. :) Mé vnitřní já je asi o 5 let mladší než je můj věk v občance. :D Ale v lecčems máš pravdu, hlavně souhlasím s posledním odstavcem. ;)
  http://parsnu.blogspot.cz/2014/10/zustan-se-mnou-recenze.html?m=1

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. vnitrni ja mladsi nez skutecny je nejlepsi! ja jsem vnitrne taky jeste mladatko :-D na tvoji recenzi urcite juknu :)

   Vymazat
 2. Mám z toho podobné pocity. Film se mi líbil mnohem více než kniha. I když v knize byla nádherně vystihnuta hudební složka a byly tam zajímavé myšlenky, postavy a některé scény, nevyvolala ve mně žádné emoce a ve výsledku mi přišla spíše průměrná. I za mě tedy docela zklamání. Film jsem si ale výsostně užila! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ja filmu po pravde vubec neverila, ale pak jsem teda koukala, byl fakt dobry :) za me knizka taky prumerna.

   Vymazat
 3. Tuto knihu si chci už delší dobu přečíst. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Tak ty jsi slzy asi očekávat neměla - resp. u čeho jsi ty brečela? :-D A mě se to první vydání líbí celkově víc. Jak název, tak obálka. :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Původní název Jestli zůstanu mnohem lépe vyjadřoval děj knihy. Nevím, proč ten film tak divně pojmenovali a podle něj pak přejmenovali i knihu. :/

  OdpovědětVymazat
 6. Mně se tato kniha moc líbila, ale film byl opravdu lepší. :)

  OdpovědětVymazat
 7. Já jsem při té knížce nebrečela, ale zapůsobila na mě. Mám taky mladšího brášku, pak jsem ho chtěla pořád jenom objímat a užívat si ho... Neříkám, že je to nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla, ale vážně se mi to líbilo. Ale to filmové zpracování... Nevím, docela jsem se nudila.

  OdpovědětVymazat
 8. já jsem si knihu koupila, protože se mi líbila anotace a obálka :D film jsem neviděla, ale já jsem brečela a kniha se mi líbila :))

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...